^Do góry
foto1 foto2 foto3

Wyszukaj

Bojowe środki zapalające

Podział Bojowych Środków Zapalających (BŚZ):

1. Ciała stałe niewymagające do spalania tlenu atmosferycznego:

  • termit (mieszanina sproszkowanych metali oraz azotanu baru. Temp. spalania 3000°C. Bomby lotnicze, pociski artyleryjskie, ręczne granaty zapalające).

2. Ciała stałe wymagające do spalania tlenu atmosferycznego:

  • elektron (stop metali, temp. spalania ok. 800°C. Korpus bomb termitowych),
  • fosfor biały (temp. spalania ok. 1200°C


3. Ciała ciekłe i półciekłe:

  • napalm (produkty pochodzenia naftowego oraz sole kwasów organicznych; temp. spalania 800-1000°C; bardzo dobra przylepność; czasami wydziela toksyczny dym podrażniający oczy i układ oddechowy; miotacze ognia, bomby lotnicze, pociski artyleryjskie),
  • pirożel (podobny skład i właściwości co napalm - temp. spalania ok. 1600°C).

 


NAPALM:
Napalm jest mieszaniną soli glinu rozpuszczonych w benzynie. Stosowano zazwyczaj sole kwasu naftenowego i palmitynowego. Napalm osiąga po zapaleniu temperaturę 1200°C. To wystarczy, by w sekundę spalić ludzkie ciało, aż do kości. W dodatku spaleniu ulegają zazwyczaj drogi oddechowe, bo napalm bardzo podgrzewa otaczające powietrze. Napalm  klei do każdej powierzchni i jest praktycznie nie do ugaszenia.


TERMIT:
Wymyślony w  czasie II wojny światowej przez aliantów jako  mieszanina zapalająca.Temperatura palącego się termitu wzrasta do około 2400°C. (wystarczy to do zmiany przeciętnego czołgu w kałużę roztopionego metalu). Termit produkuje się z tlenku żelaza Fe3O4 i sproszkowanego glinu.

Copyright © 2013. Obrona Cywilna w Gminie Lubomia